9.hafta(Google-Tepegöz)

TEPEGÖZ
Tepegöz saydam bir madde üzerindeki önceden hazırlanmış renkli yada siyah-beyaz bilgileri duvara, tahtaya veya perdeye büyüterek yansıtan ders aracıdır.Güçlü bir ampul, büyüteç ve ayna bulunan bir kutu, kutunun üstünde üzerine asetatları konduğu bir cam yüzey, ve kutuya tutturulan bir kolun ucunda bulunan bir büyüteç/ayna sisteminden oluşur.

      Faydaları:

v     Yüz yüze iletişim olanağı sağlar.

v     Kullanım Kolaylığı sağlar.

v     Tepegöz hemen hemen her türlü ortamda kullanılabilir.

v     Tepegöz üzerinden çok değişik materyaller yansıtılabilir.

v     Öğretmenler kendi saydamlarını kolayca hazırlayabilirler.

v     Sunum sırasında sunucu materyali istediği bir biçimde kullanabilir.

v     Öğretmene ve öğrenciye sunun sırasında kolaylık sağlar.Bilgiler önceden hazırlandığından,öğretmen tahtaya yazmakla uğraşmaz.

 

Dezavantajları

v     *Klasik tepegöz projektörleri kendi kendine sunma biçiminde programlanamazlar. Ancak bilgisayar destekli olanlar programlanabilir.

v     *Resim, çizim, metin, grafik v.b bilgileri her tepegözde anında yansıtmak mümkün değildir. Bu tür bilgilerin önceden saydamlar üzerine hazırlanmaları gerekmektedir.

v     *Tepegöz etkili bir araçtır fakat öğretmen sunuya bağlı kalır ve monoton bir şekilde sadecde sunudan anlatırsa ders sıkıcı olabilir.

Tepegöz kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

v     *Anlatılacaklar aşamalı olarak gösteriecekse maskeleme tekniği kullanılabilir.

v     *Bu derse yardımcı bir araçtır.Öğretmenin yerini almasına izin verilmemelidir.

v     *Saydamları değiştirirken aleti kapatmalısınız. Böylece oluşan aksaklıklar görünmez.

v     *Yüzünüzü ekran yerine izleyenlere dönün.

v     *görüntüde işaretlenmek istenen yerler saydam üzerinde gösterilmelidir.

v     *Saydamdaki bilgileri doğrudan okumayın.

v     *Tepegöz çalışırken sarsılmammalı ve temizlenmemelidir.

v     *Materyal izleyenlerin en az iki kez gözden geçirebilecekleri kadar görüntüde kalmalıdır.

 

Tepegöz Saydamının Hazırlanması

 

v     Saydamlar elle,fotokopi makinaları ve bilgisayarlar kullanılarak hazırlanabilir.

v     Saydamlar hazırlanırken asetatlar,saydam kalemler(keçeli,mumlu,yağlı kalemler),özel silgiler kullanılır.

v     Fotokopi makineleri ve bilgisayarlarda hazırlayıp saydam üzerine çıktı alma şeklinde deolabilir.

Tepegöz saydamlarını hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler:

v     *Daha çok grafiksel öğeler kullanılmalıdır.

v     *Kullanılan yazılar konunun ana hatlarını içermelidir.

v     *Bir saydmda bir konu ile ilgili veriler olmalıdır.

v     *Bilgisayar sununmlarından sade olmalıdır.

v     *Saydamdaki yazılar okunaklı olmalıdır.

v     *Gerksiz şeyler kullanılmamamlıdır.

v     *Tepegöz ekranları yatay pozisyonlar için daha uygundur.GOOGLE DE ARAMA YAPMAK:

Bir kelime veya kelime grubunun tanımını görmek için “define:” yazıp boşluk bıraktıktan sonra tanımını istediğiniz kelimeyi (kelimeleri) girin. Google, Web’de kelime veya kelime grubunun bir tanımını görürse, bu bilgiyi alır ve arama sonuçlarının en başında görüntüler.

“define:” özel operatörünü, tanımını istediğiniz terim ile arasında herhangi bir boşluk bırakmadan ekleyerek bir tanımlar listesi de görüntüleyebilirsiniz. Örneğin define:World Wide Web araması "World Wide Web" için çevrimiçi kaynaklardan alınan tanımların bir listesini gösterir.

 

Dosya Türleri

Google HTML'in yanı sıra aranabilen dosya türlerinin sayısını 12 dosya biçimine çıkarmıştır. Google artık PDF belgelerine ilave olarak Microsoft Office, PostScript, Corel WordPerfect, Lotus 1-2-3 ve diğer belge türlerini de aramaktadır. Yeni dosya türleri kullanıcının sorgusuyla ilgili olduklarında Google arama sonuçlarında gözükeceklerdir.

Ayrıca Google, kullanıcının kendisinde ilgili yazılım yüklü değilken bile bu dosyaların içeriğini görüntüleyebilmesini sağlamak için “HTML olarak görüntüle” özelliğini de sunmaktadır. “HTML olarak görüntüle” seçeneği kullanıcıların bazen bazı dosya biçimlerinde taşınabilen virüslerden korunmasını da sağlamaktadır.

Sonuçta ilave dosya türleri Google kullanıcılarının World Wide Web’de mevcut olan içeriğin daha geniş bir kısmına ulaşabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, Google mevcut dosya türlerinin sayısını zaman içerisinde daha da arttırmayı planlamaktadır.

Bu özellikle ilgili daha fazla bilgi için lütfen dosya türleriyle ilgili SSS’yi okuyun.

Belirli bir dosya tipine sahip belli bir sonuç grubunu görmeyi tercih ederseniz (örneğin PDF bağlantılarını) aradığınız terimlerle birlikte arama kutusuna filetype:[uzantı] (örneğin, filetype:pdf) ifadesini ekleyin.

 

Benzer Sayfalar

Bir arama sonucu için "Benzer Sayfalar" bağlantısına tıkladığınızda Google, Web'i otomatik olarak bu sonuçla ilgili olarak araştırır.

Benzer Sayfalar özelliği bir çok amaç için kullanılabilir. Eğer belirli bir sitenin içeriğini istiyor ancak keşke bu sitede daha fazla bilgi olsaydı diyorsanız, bu bağlantı size benzer içerik sunan ve sizin aşina olmadığınız web sitelerini bulabilir. Eğer ürün bilgileri arıyorsanız, Benzer Sayfalar size rakip firmaların ürünleri hakkında bilgiler bulabilir ve böylece doğrudan kıyaslama yapmanız mümkün olur. Eğer belirli bir alanda araştırma yapmak istiyorsanız Benzer Sayfalar, bol miktarda kaynağı çok hızlı olarak bulmanıza yardımcı olur; üstelik bu tip sayfaların bulunması için hangi anahtar kelimelerin seçilmesi gerektiğini düşünmeniz de gerekmez.

Bir sayfa ne kadar özelleşmişse Google o sayfayla ilgili o kadar az sonuç bulacaktır. Örneğin Benzer Sayfalar diğer sayfalarla sizin sayfanız arasında ilişki kurmaya yetecek kadar bilgi bulamazsa kişisel sayfanızın benzer sayfalarını bulamayabilir. Ayrıca şirketler kendi sayfaları için birden çok URL kullanıyorsa (örneğin sirket.com.tr ve www.sirket.com.tr gibi) Benzer Sayfalar bir URL’de çok az bilgiye sahip olurken bir başkasında daha çok bilgi bulabilir. Yine de genel olarak Benzer Sayfalar web sayfalarının geneli için çok iyi sonuçlar verir.

Bazı kelimeler, kendilerinden sonra iki nokta üst üste geldiğinde Google için özel anlam ifade ederler. Google için böyle anlamı olan kelimelerden biri link: operatörüdür. link:siteURL’si sorgusu bu URL’ye işaret eden sayfaları gösterir. Örneğin link:www.google.com.tr, Google’ın ana sayfasına işaret eden sayfaları gösterir. Bir link: aramasını normal bir kelime aramasıyla birleştiremezsiniz.

Etkili Bir Arama için;

Aramanızda kullanacağınız terimleri doğru seçmeniz, ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilmeniz için önemlidir.

Bodrum hakkında genel bilgi arıyorsanız en genel ifadeyi kullanın–Bodrum.

Ancak çoğu kez birden çok terimin kullanılması daha verimli sonuçlar verir. Örneğin; Bodrum’da tatil yapmayı planlıyorsanız tatilBodrum kelimelerini birlikte girdiğinizde aldığınız sonuçlar, tatil ve Bodrum kelimelerini tek tek girdiğinizde aldığınız sonuçlara göre daha iyi olacaktır. Ve tatil Bodrum dalış çok daha iyi sonuçlar üretebilir (tabii bakış açınıza göre kötü de olabilir).

 

Ayrıca kendinize arama terimlerinizin yeterince özel olup olmadığını sormalısınız. Tatil yörelerindeki oteller ifadesi yerine lüks otellerBodrum ifadesini aramak daha iyidir. Ancak arama terimlerinizi dikkatli seçin; Google seçeceğiniz arama terimlerinizi arayacaktır, bu durumda lüks oteller Bodrum büyük olasılıkla Bodrum’da geceyi geçirmek için gerçekten iyi

yerler ifadesine göre daha iyi sonuçlar verecektir.

Büyük harf kullanımı

Google aramalarının büyük-küçük harf hassasiyeti YOKTUR. Tüm harfler, nasıl yazarsanız yazın, küçük harf olarak algılanacaktır. Örneğin orta doğu teknik üniversitesi, Balıkesir  Üniversitesi ve BAlıKeSiR ÜniVERSitesi hep aynı sonuçları getirecektir.

Otomatik “and” (ve) aramaları

Google, sadece tüm arama terimlerinizi içeren sayfaları sonuç olarak getirir. Terimler arasına “and” (ve) girmenize gerek yoktur. Terimlerin yazılış sırasının arama sonuçlarını etkileyeceğini lütfen göz önünde bulundurun. Aramanızı sınırlamak için daha fazla terim girebilirsiniz. Örneğin Bodrum’da bir tatil planlamak için kısaca tatil bodrum yazabilirsiniz.

 

 

Sık kullanılan kelimelerin otomatik olarak hariç tutulması

Google, “where” (nerede) ve “how” (nasıl) gibi sık kullanılan kelimeleri ve karakterleri, tek haneli rakamları ve tek harfleri sonuçlara bir katkıda bulunmaksızın arama işlemini yavaşlattıklarından dolayı dikkate almaz. Google, hariç tutulmuş genel bir kelime olduğunda bunu sonuç sayfasının başında, arama kutusunun hemen altında gösterir.

Sık kullanılan bir kelime istediğiniz sonucu almanızda önemliyse, kelimenin başına “+” koyarak aramaya dahil edebilirsiniz. (Lütfen “+” işaretinden önce boşluk bıraktığınızdan emin olun.)

Bunu gerçekleştirmenin bir başka yöntemi de kelime grubu araması yapmaktır, bunun için iki veya daha fazla kelimenin başına ve sonuna çift tırnak koymanız yeterlidir. Bir kelime grubunda yer alan genel kelimeler (örneğin “where are you” (neredesin)) aramaya dahil edilir.

Kelime grubu aramaları

Bazı durumlarda sadece belirli bir ifadeyi içeren sonuçlara ulaşmak isteyebilirsiniz. Bu durumda arama terimlerinizin başına ve sonuna çift tırnak koyun.

 

 

İsimler (“Mustafa Tuncay SARITAŞ”), şarkı sözleri (“uzun ince bir yoldayım”) veya diğer meşhur ifadeleri (“Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu”) arıyorsanız kelime grubu araması özellikle etkilidir.

Negatif Terimler

Aradığınız terimin birden fazla anlamı varsa (örneğin çay, hem sıcak bir içecek hem de bir tür akarsu anlamına gelir) istemediğiniz anlamı ifade eden kelimelerin önüne eksi (“-”) işareti koyarak arama işleminizi daha da özelleştirebilirsiniz.

 

Not: Aramanıza bir negatif terim ilave ettiğinizde eksi işaretinden önce boşluk koyduğunuzdan emin olun.

 

Gelişmiş Operatörler

Google, kendisi için özel anlama sahip sorgu kelimeleri olan çeşitli gelişmiş operatörleri destekler. Tipik olarak bu operatörler arama işlemini etkilemekte ve hatta Google’a farklı türde arama yapmasını söylemektedirler. Örneğin “link:” özel bir operatördür ve [link:www.google.com.tr] araması normal bir arama yapmayıp www.google.com.tr adresine bağlantısı olan web sayfalarını arar.

Daha genel operatörlerin bazıları, kelimeler yerine noktalama işareti kullanır veya iki nokta üst üste işaretini gerektirmezler. Bu operatörler arasında OR (veya), “” (çift tırnak), - (eksi işareti) ve + (artı işareti) sayılabilir. Bu tür operatörler hakkında daha fazla bilgiye Arama Esasları sayfasından erişebilirsiniz. Bu özel operatörlerin çoğuna ise Gelişmiş Arama sayfasından erişilebilir.

cache:

 

Sorguya başka kelimeler eklerseniz Google önbelleğindeki belgede bu kelimeleri vurgular. Örneğin [cache:www.google.com.tr web] önbellekteki içeriği “web” kelimesi vurgulanmış olarak gösterir.

Bu işleve Google’ın sonuçlar sayfasında “Önbellek” bağlantısına tıklamak suretiyle de erişilebilir.

[cache:] sorgusu Google’ın önbelleğindeki web sayfasının sürümünü gösterir. Örneğin [cache:www.google.com.tr] Google’ın önbelleğindeki Google ana sayfasını gösterecektir. “cache:” ile web sayfasının URL’si arasında boşluk olmamalıdır.

 

 

 

link:

 

[link:] sorgusu belirtilen web sayfasına bağlantı veren web sayfalarının listesini verir. Örneğin [link:www.google.com.tr] Google ana sayfasına işaret eden bağlantılara sahip web sayfalarının listesini verecektir. “link:” ile web sayfasının URL’si arasında boşluk olmamalıdır.

Bu işleve Gelişmiş Arama sayfasındaki Sayfaya Özel Arama > Bağlantılar altından da erişilebilir.

 

 

 

related:

 

[related:] sorgusu, bu sorguda belirtilen web sayfasına benzer web sayfalarının listesini verir. Örneğin [related:www.google.com] sorgusu Google ana sayfasına benzer web sayfalarının listesini verecektir. “related:” ile web sayfasının URL’si arasında boşluk olmamalıdır.

Bu işleve Google’ın sonuçlar sayfasında “Benzer Sayfalar” bağlantısına tıklayarak ve Gelişmiş Arama sayfasındaki Sayfaya Özel Arama > Benzer altından da erişilebilir.

 

 

 

info:

 

[info:] sorgusu Google’ın söz konusu web sayfasıyla ilgili olarak sahip olduğu bazı bilgileri gösterir. Örneğin [info:www.google.com.tr], Google ana sayfasıyla ilgili bilgileri gösterecektir. “info:” ile web sayfasının URL’si arasında boşluk olmamalıdır.

Bu işleve, web sayfasının URL’si doğrudan Google’ın arama kutusuna yazarak erişilebilir.define:

 

[define:] sorgusu kendisinden sonra girilen kelimelerin, farklı çevrimiçi kaynaklardan toplanmış tanımını getirir. Verilecek tanım tüm kelime grubu için olacaktır (yani tüm kelimeleri tam olarak girildikleri sıraya göre içerecektir).

site:

 

Sorgunuza [site:] eklerseniz Google sonuçları, verilen etki alanındaki web siteleriyle sınırlar. Örneğin [yardım site:www.google.com.tr] ifadesi www.google.com.tr içerisinde yardım konularıyla ilgili sayfaları bulur. [yardım site:com] ifadesi .com uzantılı URL’lerde yardım hakkında sayfalar bulur. "site:" ile etki alanı arasında boşluk olmamalıdr.

Bu işleve Gelişmiş Arama sayfasındaki Gelişmiş Web Araması > Etki Alanları altından da erişilebilir.

 

 

 

allintitle:  

 

Bir sorguyu [allintitle:] ile başlatırsanız Google sonuçları, başlığında arama kelimeleri bulunan sitelerle sınırlar. Örneğin [allintitle:google arama] ifadesi başlığında “google” ve “arama” kelimeleri geçen belgeleri döndürecektir.

Bu işleve Gelişmiş Arama sayfasındaki Gelişmiş Web Araması > Bulunduğu Yerler altından da erişilebilir.

 

 

 

intitle:

 

Sorgunuza [intitle:] eklerseniz Google sonuçları, başlığında bu kelimeleri içeren belgelerle sınırlar. Örneğin [intitle:google arama] ifadesi, başlığında “google” kelimesi ve belgenin içerisinde herhangi bir yerde (başlıkta ya da değil) “arama” kelimesi geçen belgeleri döndürecektir. “intitle:” ile sonraki kelime arasında boşluk olmamalıdır.

Sorgunuzdaki her kelimenin öncesine [intitle:] eklemeniz sorgunuzun önüne [allintitle:] koymanızla aynı sonucu verir. [intitle:google intitle:arama] ifadesi [allintitle: google arama] ifadesiyle aynıdır.

 

 

 

allinurl:

 

Bir sorguyu [[allinurl:] ile başlatırsanız Google sonuçları, URL’sinde arama kelimeleri bulunan sitelerle sınırlar. Örneğin [allinurl:google arama] ifadesi URL’sinde “google” ve “arama” kelimeleri geçen belgeleri döndürecektir.

[allinurl:] ifadesinin, URL bileşenlerinde değil kelimelerde çalıştığına dikkat edin. Bu ifade, özellikle noktalama işaretlerini görmezden gelir. Yani [allinurl: foo/bar] ifadesi sonuçları, URL’sinde “foo” ve “bar” kelimeleri içerenlerle sınırlayacak; ancak bu kelimelerin URL içerisinde bölme işaretiyle ayrılmasını, yan yana olmalarını, ya da özel bir sırada olmasını gerektirmeyecektir. Bu kısıtlamaları uygulamak için bir yöntem halihazırda mevcut değildir.

Bu işleve Gelişmiş Arama sayfasındaki Gelişmiş Web Araması > Bulunduğu Yerler altından da erişilebilir.

 

 

 

inurl:

 

Sorgunuza [inurl:] eklerseniz Google sonuçları, URL’sinde bu kelimeleri içeren belgelerle sınırlar. Örneğin [inurl:google arama] ifadesi, URL’sinde “google” kelimesi ve belgenin içerisinde herhangi bir yerde (URL’sinde ya da değil) “arama” kelimesi geçen belgeleri döndürecektir. “inurl:” ile sonraki kelime arasında boşluk olmamalıdır.

Sorgunuzdaki her kelimenin öncesine “inurl:” eklemeniz sorgunuzun önüne “allinurl:” koymanızla aynı sonucu verir. [inurl:google inurl:arama] ifadesi [allinurl: google arama] ifadesiyle aynıdır.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !